KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce urychlit přimíchávání biopaliv do nafty

05/04/07
MZe ČR

Tisková zpráva

  
Podle návrhu novely zákona o ovzduší, který 28. února 2007 schválila vláda, se u nás začnou povinně přimíchávat biopaliva do pohonných hmot od 1. ledna příštího roku. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale vidí řadu dobrých důvodů, proč urychlit přimíchávání jednoho druhu biopaliv – metylesteru řepkového oleje, tzv. MEŘO – do motorové nafty již od letošního 1. září.
 
„Musíme mít na paměti nutnost splnit cíl pro tento rok, a sice dosáhnout podílu biopaliv na spotřebě pohonných hmot v ČR ve výši 1,63 procenta energetického obsahu, jak jsme to oznámili Evropské komisi. Navíc je nezbytné, abychom si vyzkoušeli systém již letos, pokud ho chceme naplno spustit od příštího roku, včetně využití bioetanolu,“ zdůvodnil své stanovisko ministr Petr Gandalovič.
 
Dalším důvodem pro dřívější zavedení povinnosti přimíchávat MEŘO je předpokládaná vyšší sklizeň řepky v letošním roce. Zemědělci ji totiž v reakci na avizované zavedení biopaliv zaseli na větší výměře. Osevní plocha řepky je tak letos větší o deset procent než vloni a navíc se očekává nadprůměrný výnos přes tři tuny z hektaru vzhledem k příznivému vývoji počasí. „Ve skladech přitom leží zásoby kolem 200 tisíc tun řepkového semene z loňské vysoké sklizně,“ doplnil ministr Petr Gandalovič. Připomněl, že tuzemské kapacity na výrobu MEŘO se potýkají s odbytovými problémy po spuštění nových výrobních linek zejména v Německu, které bylo spolu s Rakouskem strategickým odběratelem MEŘO z České republiky v předchozích letech.
 
Ministr Petr Gandalovič chce dřívější přimíchávání metylesteru do motorové nafty navrhnout při projednávání novely zákona o ochraně ovzduší v zemědělském výboru Poslanecké sněmovny.
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe

Zařazeno v Novinky