KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Česká republika chce pozměnit podobu cukerné reformy

17/07/07
MZe ČR

Tisková zpráva

Česká republika nesouhlasí s podobou cukerné reformy v rámci EU. Vyplývá to ze stanoviska, které na dnešním zasedání Rady pro zemědělství a rybolov přednesl ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič.
 
V současnosti probíhá politická debata nad konečnou podobou této reformy. Podle české strany je zde patrná motivace pěstitelů, aby ukončovali produkci za dotaci a tím donutili ukončit činnost i cukrovar. Ukončování činnosti hrozí zejména novým členským státům mezi které patří i ČR a to díky absenci silné vazby mezi výrobci cukru a pěstiteli řepky, která je ve starších členských zemích běžná.
„Pro naše stanovisko máme podporu všech zúčastněných subjektů,“ uvedl po dnešním jednání ministr Gandalovič. Celý návrh reformy byl podle jeho slov diskutován se svazy cukrovarníků a odbornou veřejností. Ministerstvo zemědělství zorganizovalo minulý měsíc v Bruselu seminář, na kterém vysvětlilo zástupcům komise své stanovisko a národní specifika.
 
„Neříkáme tímto, že chceme reformu zastavit, jsme si vědomi její nezbytnosti“ řekl ministr Gandalovič. „Je nutné provést v ní řadu změn, a potom pro nás bude přijatelná,“ dodal s tím, že reforma musí být vyvážená a její dopad musí být stejný na všechny země EU.
 
 
Ilona Chalupská
Ředitelka odboru komunikace MZe

Zařazeno v Aktuálně