KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič v Chocni jednal o dalším postupu v souvislosti s H5N1

13/07/07
MZe ČR

Tisková zpráva

 Ministr zemědělství Petr Gandalovič se dnes dopoledne (12.7.) v Zálší u Chocně zúčastnil jednání krizového štábu Pardubického kraje v souvislosti s výskytem viru ptačí chřipky na farmách v Netřebech u Českých Heřmanic a v Kosoříně.
 
Obě postižené farmy jsou od včerejška pod dozorem veterinářů a hasičů, dnes na místo dorazila také armáda. Od rána probíhá likvidace drůbeže v chovu v Netřebech.
„Budeme pokračovat v důkladných ochranných opatřeních, aby nedošlo k dalšímu šíření viru H5N1v chovech. Z preventivních důvodů bude proto zlikvidována i drůbež dalších komerčních chovů v okruhu tří kilometrů od postižených farem.,“ uvedl po jednání ministr Gandalovič s tím, že se jedná o zhruba 70 tisíc kusů drůbeže.
 
Občané nemají podle ministra žádný důvod k obavám. Díky důsledným ochranným opatřením se tržní sítě nemůže dostat závadné maso ani vejce.
„Na farmách, které byly napadeny virem ptačí chřipky, nebyly chovy nosnic. Lidé proto nemusejí mít nejmenší obavy z konzumace vajec,“dodal ministr Gandalovič.
 
Mgr. Ilona Chalupská
ředitelka odboru komunikace MZe

Zařazeno v Aktuálně