KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nová zástupkyně v EU za ČR

24/09/07
Ing. Josef Korínek / Infovenkov

Milena Vicenová pracovala od roku 1996 na ministerstvu zemědělství

Česko má nového zástupce při Unii

Diplomata Jana Kohouta vystřídá na klíčovém postu exministryně zemědělství Milena Vicenová. Čeká ji těžký úkol – zajistit české předsednictví EU.

Milena Vicenová byla ministryní zemědělství v první povolební vládě Mirka Topolánka. V té zasedli jen lidé jmenovaní ODS a kabinet posléze nezískal důvěru sněmovny.

Ihned po jejím jmenování se na hlavu Vicenové snesla ostrá kritika: "Není kompetentí, bruselský post vyžaduje diplomata," říká ČSSD.

 52letá Vicenová pracovala od roku 1996 na ministerstvu zemědělství, od října 2004 byla ředitelkou odboru bezpečnosti potravin a zástupkyní vrchního ředitele Úřadu pro potraviny.  Česko zastupovala v Poradním sboru Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Dříve pracovala jako veterinářka a zemědělská novinářka, spoluvlastní firmu zabývající se poradenstvím v zemědělství.  PROFIL Mileny Vicenové čtěte ZDE

Vicepremiér Alexander Vondra naopak oceňuje více než desetileté zkušenosti Vicenové s komunikací s EU. Vicenová vyjednávala už v devadesátých letech s unií o dotacích pro české zemědělce. Do léta působila na ministerstvu pro místní rozvoj, kde dohadovala plán dotací, tzv. "Národní strategický referenční rámec".

"Naším heslem při předsednictví bude Evropa bez bariér. Tedy bez bariér ve volném pohybu osob, služeb, bez byrokratických bariér, bez bariér pro výrobce, pro občany…," napsala Vicenová. Do Bruselu odjíždí Vicenová plna odhodlání svou novou roli zvládnout. A české předsednictví v unii v roce 2009 se podle ní rovněž zvládnout musí.

Zařazeno v Aktuálně