KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič: Letošní úroda je o něco lepší než loňská

07/08/08
MZe ČR

Tisková zprávaV Praze 6. srpna 2008

Zemědělci mohou očekávat v letošním roce lepší sklizeň než vloni. Žně jsou zhruba v polovině a podle aktuálních informací je průměrný hektarový výnos vyšší prakticky u všech druhů obilovin.
 
Ministr zemědělství Petr Gandalovič to uvedl v průběhu dnešní návštěvy Příbramska, kde si prohlédl průběh sklizně.
 
„V tuto chvíli probíhají žně naplno ve všech regionech České republiky a zatím lze hovořit o mírném optimismu. Zejména u komodit jarní pšenice a jarní ječmen došlo ale k výraznějšímu nárůstu hektarových výnosů,“ řekl ministr.
 
Podle aktuálních informací je v současné době sklizeno zhruba 43 procent celkových osetých ploch obilí. K velmi mírnému poklesu výnosu došlo naopak u řepky, z loňského průměru 3,06 t/ha na letošních 2,99 t/ha.
 
Ministr Gandalovič dnes navštívil ZD Krásná Hora nad Vltavou a mimo jiné si prohlédl novou bioplynovou stanici, která byla postavena s podporou z Programu rozvoje venkova prostřednictvím EAFRD. Celkové náklady výstavby dosáhly 55 miliónů korun. Navštívil také zrekonstruovanou farmu dojnic v Petrovičích.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Zařazeno v Aktuálně