KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Unie chce zlepšit zacházení s hospodářskými zvířaty

01/10/08
MZe ČR

Tisková zpráva, Brusel, 30. září 2008

Přípravy na české předsednictví a konkrétně návrhy týkající se uvádění pesticidů na trh, welfare zvířat, problematika krmiv – taková byla témata jednání ministra Gandaloviče s komisařkou zodpovědnou za oblast zdraví Androullou Vassiliou.
 
„Nařízení o pesticidech je tématem, kterému je věnována velká pozornost, a českému předsednictví pravděpodobně připadne úloha dokončit jednání,“ vysvětluje ministr Gandalovič. Podobně chce české předsednictví ve spolupráci s eurokomisařkou Vassiliou dále posunout práci na welfare zvířat, dokončit jednání o uvádění krmiv na trh a legislativu pro označování potravin. Komise připravuje pro příští rok Zprávu o kontrolách v oblasti potravin a krmiv, Zprávu o značení potravin v souvislosti s pohodou zvířat a zmiňovanou Zprávu o implementaci hygienického balíčku.
„V oblasti pohody zvířat je prioritní revize Směrnice týkající se porážení a utrácení, včetně protinákazových důvodů. Evropská komise plánuje předložit nařízení řešící pohodu zvířat při transportu, pravděpodobně během našeho předsednictví,“ dodává 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Na 20. ledna příštího roku, tedy za českého předsednictví, je v Bruselu plánovaná konference k problematice animal welfare, a to za účasti eurokomisaře pro obchod Petera Mandelsona, jeho kolegyně Vassiliou, zástupců Světové obchodní organizace (WTO), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a nevládních organizací.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe

Zařazeno v Aktuálně