KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Brno se na přelomu května a června stane centrem evropského zemědělství

16/01/09
MZe ČR

V Praze 14. 1. 2009

O prioritách předsednictví v zemědělském sektoru a organizaci neformální rady ministrů zemědělství a rybářství v Brně jednal ve středu ministr Petr Gandalovič s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem a primátorem města Brna Romanem Onderkou.

Náplní středečního jednání ministra zemědělství Petra Gandaloviče, primátora města Brna Romana Onderky a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška byl především program zasedání ministrů zemědělství a rybářství zemí EU, které se uskuteční v Brně od 31. května 2009 do 2. června 2009. Očekává se, že do Brna přijede až 500 expertů na agrární politiku.

„Tématem neformální rady ministrů zemědělství bude podoba Společné zemědělské politiky po roce 2013, především systém přímých plateb, kde jde o zrovnoprávnění členských států, odstranění neopodstatněných historických nerovností mezi sektory či regiony a posílení férové konkurence na trhu,“ řekl ministr Petr Gandalovič. „Brno se na několik dní tohoto neformálního jednání stane centrem evropského zemědělství. Ambicí předsednictví a mým osobním přáním je dospět na neformální radě ke konkrétním závěrům a zviditelnit tak Brno i za horizont oněch jednacích dnů v podobě určitého dokumentu, něčeho jako je například „Corkská deklarace“, tedy jakousi „Brněnskou deklarací,“ dodal Gandalovič.

„Samozřejmě jsme se při jednání s ministrem Gandalovičem dotkli i mých osobních priorit v oblasti zemědělství a rozvoje venkova na jižní Moravě, tedy budování protipovodňových opatření, podpory vinařství a srovnávání podmínek našich zemědělců s farmáři ze starých členských států Evropské unie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ocenil rovněž, že za místo neformálního setkání ministrů zemědělství zemí EU, které se uskuteční ve dnech 31. května až 2. června 2009, byla vybrána právě jižní Morava.

„Po loňské návštěvě prezidentů zemí střední a východní Evropy čeká Brno na přelomu května a června další vrcholné zasedání, tentokráte jde o ministry zemědělství EU. Program, který společně připravujeme, má jediný cíl. Ukázat atraktivitu města Brna a kraje. Proto půjde o prezentaci památek, kultury a tradice, ale třeba i ukázku nejmodernějších potravinářských technologií,“ řekl po jednání primátor města Roman Onderka, který dodal, že o Brně se již ví, že umí zvládnout akce podobného rozsahu a významu.

kontakt: Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR
pro předsednictví ČR v Radě EU
tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

 

 

Zařazeno v Aktuálně