KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Unie podrží zemědělce, začne dotovat vývoz mléka

20/01/09
autor1

Zdroj: www.idnes.cz, 20. ledna 2009

Šest let nepodporovala Evropská unie vývoz mléka. S náporem krize se však znovu rozhodla farmářům tuto zvláštní dotaci vrátit. Tím si chovatelé krav podrží na evropském trhu za litr mléka stejnou cenu jako dnes a díky štědrým příspěvkům přebytky bez potíží prodají na mimoevropské trhy.

Na těch však způsobí problémy místním zemědělcům, kteří podobnou finanční injekci nedostanou. "Předpokládá se, že mlékaři vyčerpají veškeré dostupné dotace a o dalších se bude jednat dnes," uvedl pro MF DNES Petr Gandalovič, nynější předseda Rady ministrů zemědělství EU.

Přestože ceny mléka padají na celém světě, dostanou producenti nejen zvláštní vývozní dotace, ale navíc budou moci prodávat své přebytky státu.

Ceny mléka jsou v poslední době jako na houpačce. Před rokem atakovaly v ČR jedenáct korun za litr, v současnosti neprodávají chovatelé dojnic litr mléka ani za sedm korun. Zemědělské suroviny se totiž stejně jako všechny ostatní komodity staly častějším předmětem spekulativních nákupů.

"Evropské zemědělství není spekulace, ale výroba. Musíme co nejdříve rozběhnout intervenční nákupy a vývozní dotace," uvedla komisařka EU pro zemědělství a rybolov Mariann Fischer Boelová. Státní výkupy by podle ní měly odstartovat 1. března a měly by platit až do srpna 2009.

Návrh na podporu mlékařů v pondělí předložilo Polsko, Slovensko a Lotyšsko. Tyto státy dostaly formálně přednost před tradičními bojovníky za dotace – Francií a Německem. Ale ani ti neodolali, aby o důležitosti svého zemědělství ministry nepřesvědčovali.

"Prospěch z dobré péče o zemědělce budou mít především spotřebitelé. Nebo chceme, aby se naši farmáři vzdali své práce a spoléhali bychom jen na masivní dovozy!" zvolal na právě probíhajícím evropském agrárním veletrhu GrüneWoche v Berlíně prezident Německého rolnického svazu Gerd Sonnleitner.

Ani mezi výrobci, kterých se výhody týkají, však nejsou jen zarytí příznivci dotací. "Loňský rok zemědělci inkasovali rekordní ceny, letos se to vrátilo zpátky. Málokteré odvětví má tak stálý a očekávatelný průběh jako právě výroba mléka," tvrdí například Oldřich Obermaier z mlékárny TPK Hodonín.

Autoři:
Jiří Fencl
MF DNES

Zařazeno v Aktuálně