KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič uvítal další podporu mléčnému sektoru

23/02/09
MZe ČR

V Praze 20. 2. 2009

Evropská komise ve čtvrtek navýšila vývozní náhrady u mléka, másla a syrovátky. Ministr Gandalovič  sleduje nejen aktuální situaci, ale v pravidelném kontaktu s eurokomisařkou Mariann Fischer Boel také vyhodnocuje dopad už dříve oznámených nástrojů. S ohledem na tato jednání a konzultace s resortními kolegy, především z Polska a Slovenska, vítá další podporu mléčnému sektoru.

Vhledem k pokračující kritické situaci na evropském trhu s mlékem, která se negativně podepsala i na exportu Společenství, a na základě opakovaných výzev členských států k navýšení sazeb vývozních náhrad na mléko,  Komise navrhla navýšit vývozní subvence. „Pro sušené odstředěné mléko byla sazba subvence navýšena na 19 Eur na sto kilogramů, přičemž dříve činila 17 Eur, u sušeného plnotučného mléka se pohybuje částka kolem 29 Eur na sto kilo a dříve byla 26 Eur. U másla se subvence zvýšila z dřívějších 45 Eur na 55 Eur na sto kilo,“ uvedl ministr Gandalovič, který opakovaně zdůrazňuje, že jeho primárním zájmem je, aby tato kritická situace nezpůsobila úbytek našich chovů, aby chovatelé neopouštěli výrobu mléka, protože by se v tom případě jednalo o proces nevratný. „Udržení chovů a produkce mléka je zásadní pro stabilitu zemědělství, pro péči o krajinu, pro celkovou stabilitu a rozvoj venkova,“ poznamenal Gandalovič.

Aktuální situaci v sektoru mléka a dopady již dříve představených nástrojů na podporu odvětví ministr Gandalovič intenzivně sleduje. Na lednové radě pro zemědělství a rybářství se zasadil o odpovídající prostor pro diskuzi členských států k tomuto tématu. Následně Brusel spustil intervenční opatření a vývozní subvence, které mají odčerpat přebytky z trhu Společenství a tím napomoci jeho oživení. S ohledem na pravidelná jednání s eurokomisařkou Fischer Boel, ke kterým naposledy Gandalovič využil třeba i veletrhu  BioFach, a na konzultace s resortními kolegy, především z Polska a Slovenska, Gandalovič další podporu mléčnému sektoru přivítal. Intervenční nákupy začnou 1. března.
 
 
kontakt: Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR
pro předsednictví ČR v Radě EU
tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

Zařazeno v Živočišná výroba