KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Liga „šampionů OZE“

22/05/09
Ing. Lenka Šplíchalová / Infovenkov

Soutěž odstartovala v dubnu v Bruselu.

Tisková zpráva týmu evropských neziskových organizací k propagačně-osvětovému projektu
(podpořenému programem Inteligentní energie pro Evropu)
 24. dubna 2009, Brusel-Praha
Start Evropské ligy obnovitelné energie
Hrajte s námi!
Liga „šampiónů OZE“, soutěž ve využití obnovitelných energií mezi evropskými městy a obcemi, oficiálně odstartovala 23. dubna 2009 v Bruselu během galavečeru společné výroční konference Climate Alliance a Energie-Cités. 
Evropské ligy obnovitelné energie se může zúčastnit každé město i obec. Účast nic nestojí a je každému na dosah – jen na jedno kliknutí u počítače. Započítávají se výsledky při uplatňování energie Slunce (elektřina a teplo) a biomasy (teplo).
• Jak se stanoví pořadí ?
Vychází z instalovaného výkonu (nebo plochy) přepočteného na obyvatele. Existuje jedna všeobecná kategorie, v níž se vzájemně porovnávají všechna zúčastněná města a obce. Kromě toho existují tři další kategorie, které závisejí na počtu obyvatel:
– malá sídla (mezi 5 000 a 19 999 obyvateli),
– střední sídla (mezi 20 000 a 99 999 obyvateli),
– velká sídla (více než 100 000 obyvatel).
• Jak se můžete zúčastnit ?
Města a obce musí být registrovány v příslušné národní lize obnovitelných energií (u nás jde o Solární ligu ČR a Biomas-ligu ČR) a tím jsou automaticky účastníky ligy evropské. Národní ligy existují již v Bulharsku, Německu, Francii, Polsku, v České republice a Maďarsku. Evropská liga obnovitelné energie  se těší na účast dalších národních lig!
Do soutěže mohou přihlásit své město nebo obec různé osoby: především místní politici a komunální spolupracovníci, ale i výrobci a montážní firmy v oboru obnovitelných energií, energetické agentury, nevládní neziskové organizace a dokonce angažovaní jednotlivci.
• Proč byste se měli podílet?
Aby města a obce mohly vzájemně srovnávat své výkony a úspěchy – na úrovni lokální, regionální, národní nebo právě také na evropské – a přitom i docela zábavně!
• Cíle Evropské ligy obnovitelné energie jsou:
– podpora investic do obnovitelných energií,
– založení a podpora lokální dynamiky ve směru trvale udržitelného užívání energie.
Navštivte Evropskou ligu obnovitelné energie: www.res-league.eu
Bližší informace za organizační tým projektu podá: Liga ekologických alternativ, lea@ecn.cz, 723 573 738, K. Merhaut
Startuje „EU-liga OZE“ a Biomas-liga ČR
S jarem vypukla v Evropě sezóna „výkopů“ nových lig! Šest zemí včetně ČR rozjíždí Evropskou ligu obnovitelné energie.
Nová „EU-liga OZE“ (v orig.: Renevable energy sources champions league – viz www.res-league.eu a zde i podstránka v češtině pod tlačítkem Czech league) je soutěží ve využití energie Slunce i biomasy. K již pětileté české solární lize tak přibude i biomas-liga, jak jí zkráceně říká sdružení Liga ekogických alternativ (LEA) jako národní organizátor obou klání. Novou „biomasovou“ ligu chce představit na konci května, v čase pražského veletrhu EcoWorld, byť první přihlášené obce už ligu hrají…
Po úspěchu Solární ligy ČR (viz: www.solarniliga.cz), kterou už hraje na 600 sídel, získají tak naše obce a města možnost zápolit o body za nejvyšší podíl instalovaného výkonu na obyvatele také u kotlů využívajících energii dřeva, štěpky, pelet, slámy apod. Podle odhadů je takových sídel u nás přes 40! Vedle soubojů na domácím hřišti je čeká i klání s francouzskými, německými, polskými, maďarskými a bulharskými konkurenty o titul evropského šampióna. Ligu už odstartovali Poláci i Bulhaři, léta ji hraje Francie a Německo. Časem má liga vzniknout i v dalších zemích.
Bude zajímavé sledovat souboj již přihlášených domácích es typu středočeských Měňan a Kněžic či moravského Hostětína, Habří nebo Bystřice n. Pernštejnem a jejich poměřování s instalacemi v EU. Z prvních odhadů se zdá, že naši „hráči“ zaútočí i na stupně vítězů. Ale „EU-liga OZE“ není jen o výkonech. Chce vést obce k udržitelné energetické politice. Příklady dobré praxe a nejlepší zkušenosti zástupcům obcí představí na studijních cestách, konferencích či v bulletinu a dokumentárním filmu.
K soutěži obec mohou přihlásit radnice, ale i firmy, neziskové organizace či občané, když v přihlášce na webu vyplní výkon zdroje a připojí popis řešení či odkaz na článek o projektu. Podmínkou účasti je obecní povaha instalace, soukromé kotle bez vytápění aspoň části obce nejsou zahrnuty. Mimo hru je (prý zatím) také bioplyn.
Zdroj: Liga ekologických alternativ

Zařazeno v Novinky