KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Expanze fotovoltaických elektráren

14/01/10
Ing. Lenka Šplíchalová / Infovenkov

Na Orlickoústecku a Táborsku vznikly nové solární elektrárny.

Společnost CNPV Solar Power SA spustila dvě nové pozemní fotovoltaické elektrárny. Jednu v Kosoříně na Orlickoústecku s výkonem dva megawatty a druhou v Malšicích-Čenkově na Táborsku s výkonem 1,1 megawattu. Obě elektrárny představují investici 11 milionů eur (zhruba 288 milionů Kč), oznámila dnes CNPV.
Obě elektrárny s celkovým výkonem 3,1 MWp za rok vyrobí 2,759 MWh elektrické energie, což představuje roční spotřebu elektřiny téměř 1100 rodinných domů.
CNPV je nadnárodní firmou v oblasti dodávek komponent pro solární elektrárny. Firma vyrábí a dodává ingoty, články, buňky a solární moduly. Společnost rovněž navrhuje a vyrábí pozemní krystalické fotovoltaické moduly.
Expanze solárních elektráren v Česku v poslední době nabírá na síle. Loni byly spuštěny sluneční elektrárny o výkonu přes 200 megawattů, letos by to podle České fotovoltaické průmyslové asociace mělo být dalších nejméně 500 megawattů.
Rok 2010 je totiž poslední, kdy bude díky státní podpoře možné elektřinu ze slunce prodat za mimořádně příznivé ceny, a investoři se toho snaží využít.
Energetický regulační úřad (ERÚ) se snaží solární boom zastavit a od roku 2011 chce změnit zákon o obnovitelných zdrojích tak, aby mohl snižovat výkupní ceny elektřiny o více než pět procent ročně. Od roku 2011 chce úřad snížit výkupní cenu elektřiny ze slunce o 25 až 30 procent. To by podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta vyrovnalo výnosnost investic s výnosností ostatních obnovitelných zdrojů. Zisk by se pohyboval kolem sedmi procent. Nyní investoři díky vysokým výkupním cenám inkasují výnosy zhruba 20 procent. Připravenou novelu ale ještě mohou změnit poslanci.
Zdroj: Ekolist

Zařazeno v Novinky