KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zákaz vstupu do Lužických hor

27/05/10

TISKOVÁ ZPRÁVA   Lužické hory: od zítřka zákaz vstupu veřejnosti do lesů Silný vítr poničil lesní porosty   Hradec Králové, 25. května 2010 – V pondělí 24. května 2010 po 16. hodině řádila v Lužických horách větrná smršť, která způsobila velké škody také v lesích. Lesy ČR se v zájmu zajištění maximální bezpečností občanů domluvili s Městským úřadem v Novém Boru […]

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Lužické hory: od zítřka zákaz vstupu veřejnosti do lesů

Silný vítr poničil lesní porosty

 

Hradec Králové, 25. května 2010 V pondělí 24. května 2010 po 16. hodině řádila v Lužických horách větrná smršť, která způsobila velké škody také v lesích. Lesy ČR se v zájmu zajištění maximální bezpečností občanů domluvili s Městským úřadem v Novém Boru na tom, že Úřad s platností od zítřka vyhlásí zákaz vstupu veřejnosti do lesů postižených kalamitou. Lesy ČR proto apelují na všechny občany, aby do zničených a poškozených porostů nevstupovali. Může to být životu nebezpečné.

Na situaci budou upozorňovat i tabule rozvěšené u cest, v případě nutnosti budou na určitých místech nataženy výstražné pásky jako zábrana.

Následky, které vítr způsobil lesním porostům, v krátkosti popsal krajský ředitel Lesů ČR v Libereckém kraji Ludvík Řičář: „V pruhu o šířce mezi 200 a 500 metry byl les zcela zničen. Stromy jsou vyvrácené, přelámáné, překroucené bez ohledu na to, jestli jde o smrk, modřín nebo buk. Lesy mimo tento pruh jsou poškozeny minimálně.“

 

Pruh se podle slov Ludvíka Řičáře táhne od nádraží Jedlová pod stejnojmennou horou přes Jelení skálu, Bouřný a Suchý vrch směrem na Jablonné v Podještědí. Zasahuje území dvou lesních správ. Na LS Česká Lípa bylo zničeno zhruba 50 tisíc krychlových metrů dřeva, na LS Rumburk, která spadá pod teplické ředitelství LČR, bude nutné zpracovat přibližně 20 tisíc krychlových metrů. Jedná se pouze o předběžná čísla, škody budou upřesňovány.
 

Hlavní nápor větru trval podle svědků sice sotva jednu nebo dvě minuty, zato však s neobvyklou silou. V jednom případě vítr například ze země vytrhl starý asi dvoukubíkový buk, dokonce i s kořenovým balem, a odhodil ho tři metry dál. Ani letití pamětníci nepamatují, aby vítr takhle přemístil několika tunové břemeno.

Již nyní obě lesní správy uvolňují zavalené cesty a hned poté zahájí zpracovávání kalamity. Zpracování poničených porostů proběhne místo původně plánovaných těžeb, takže celkový roční objem těžby nebude překročen.

Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301, E-mail: Boublik@lesycr.cz

 

Poznámky pro editory:

·          Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku (což představuje šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR) a pečuje o téměř 20 tisíc kilometrů vodních toků (tj. přibližně o čtvrtinu délky vodních toků a bystřin v ČR).

·          Podnik ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů m3 dřeva.

·         Lesy ČR jsou držiteli Osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů systémem PEFC na celé  výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Zařazeno v Novinky a akce