KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Každý hektar půdy má mít jasného majitele

01/10/10

Každý hektar půdy má mít jasného majitele, chce se zasadit ministr Fuksa 1.10.2010 Tisková zpráva – Současný stav vypořádání restitučních nároků blokuje nakládání s pozemky, na které byl vznesen restituční nárok, a tudíž znemožňuje oprávněným osobám nakládat s jejich majetkem. Blokuje ale také pozemkové úpravy nebo protipovodňová opatření a celkový rozvoj obcí. Všechny uvedené skutečnosti […]

Každý hektar půdy má mít jasného majitele, chce se zasadit ministr Fuksa

1.10.2010

Tisková zpráva – Současný stav vypořádání restitučních nároků blokuje nakládání s pozemky, na které byl vznesen restituční nárok, a tudíž znemožňuje oprávněným osobám nakládat s jejich majetkem. Blokuje ale také pozemkové úpravy nebo protipovodňová opatření a celkový rozvoj obcí. Všechny uvedené skutečnosti dělají z dotažení restitucí jasnou prioritu ministra zemědělství Ivana Fuksy.

Naprostá většina restitučních nároků už je vyřešena, ale i ten zbývající zlomek nedořešených restitucí je samozřejmě pro příslušné oprávněné osoby nesmírně palčivý. Navíc je to dvacet let po vydání restitučního zákona opravdu ostuda,“ uvedl ministr Ivan Fuksa. „Chápu právní komplikovanost, ale udělám všechno pro to, aby se současné vládě podařilo toto neblahé dědictví sprovodit ze světa. Prioritou je vrátit půdu všem, kterým byla ukradena, umožnit každému nakládat se svým majetkem a nejlépe na půdě znovu hospodařit,“ dodal ministr Fuksa.

Už v srpnu se ministr Fuksa obrátil na pozemkové úřady se žádostí o maximální urychlení vyřizování restitucí s tím, že bude usilovat o to, aby na konci svého působení měl každý hektar půdy v České republice jasného majitele, který by mohl se svým vlastnictvím nakládat podle svého uvážení. Jasné vlastnické vztahy k půdě jsou například důležitou podmínkou i pro pozemkové úpravy a protipovodňová opatření.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Zařazeno v Rostlinná výroba