KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Lesy ČR likvidují kůrovce

21/04/11

Lesy ČR výrazně snížily riziko poškozování jihočeských lesů kůrovcem   Hradec Králové, 18. dubna 2011 – Množství zpracovaného, kůrovcem napadeného dřeva v lesních porostech na území Jihočeského kraje, spravovaných státním podnikem Lesy ČR, pokleslo v roce 2010 oproti roku předchozímu téměř pětinásobně, o rekordních takřka 80 %. V roce 2010 Lesy ČR v Jižních Čechách zpracovaly […]

Lesy ČR výrazně snížily riziko poškozování jihočeských lesů kůrovcem
 
Hradec Králové, 18. dubna 2011 – Množství zpracovaného, kůrovcem napadeného dřeva v lesních porostech na území Jihočeského kraje, spravovaných státním podnikem Lesy ČR, pokleslo v roce 2010 oproti roku předchozímu téměř pětinásobně, o rekordních takřka 80 %. V roce 2010 Lesy ČR v Jižních Čechách zpracovaly pouze 26 600 m³ kůrovcem napadeného dříví, v roce 2009 se přitom jednalo o plných 132 300 m³.
 
„Lesy ČR dlouhodobě praktikují kontinuální dodržování zásad integrované ochrany lesa před kůrovcem. Zvolený postup se jasně vyplácí. Kůrovcová kalamita v lesích spravovaných na území Jihočeského kraje státním podnikem Lesy ČR tak v současnosti nehrozí – kůrovec nikde porosty nerozvrací, lesy zůstávají zelené a nadále plní veškeré funkce ve stejném rozsahu jako doposud,“ konstatuje ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR České Budějovice Karel Trůbl.
 
V rámci boje s kůrovcem instalovaly v roce 2010 Lesy ČR v lesních porostech Jihočeského kraje celkem 100 000 kusů různých druhů lapáků a téměř 6 000 kusů lapačů. „V souvislosti s pozitivním vývojem očekáváme, že letos budeme moci počty obranných opatření oproti předchozím letům mírně snížit,“ doplňuje Karel Trůbl.
 
Jednou z nejvíce kůrovcem napadených oblastí se v minulých letech stalo území spravované Lesní správou LČR Nové Hrady, která byla nejsilněji poškozena větrnými kalamitami. I tady se stav výrazně zlepšil: loni zde LČR zpracovaly 7 541 m³ kůrovcem poškozeného dříví, což oproti roku 2009 znamená pokles dokonce o 87 %. V lesních porostech spravovaných Lesním závodem LČR Boubín, které se nacházejí v bezprostředním sousedství s lesy na území Národního parku Šumava, se loni objem kůrovcem poničeného dřeva zmenšil ve srovnání s rokem 2009 o 35 %. V roce 2010 se tady zpracovalo 7 500 m³ kůrovcem napadených stromů.
 
Kvalitně prováděná ochrana lesa proti kůrovcům zabraňující kalamitnímu rozpadu porostů je rovněž jednou z podmínek trvale udržitelného hospodaření dle mezinárodního certifikačního systému PEFC, jehož osvědčení jsou Lesy České republiky, s.p., držiteli.
 
KONTAKT:
Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301, E-mail: Boublik@lesycr.

Zařazeno v Aktuálně, Novinky a akce