KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Farmářské slavnosti nabírají na síle, oblíbily si je tisíce lidí bez rozdílu věku

03/05/11

Tisková zpráva – K fenoménu farmářských trhů se nyní přidaly i farmářské slavnosti. Na první dvě, které se uskutečnily v dubnu, přišlo celkem přes dvanáct tisíc lidí. Seriál akcí, které dospělým i dětem přibližují život na rodinných farmách, inicioval a zaštítil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Na slavnosti, které mají zvýšit zájem lidí o kvalitní domácí […]

Tisková zpráva – K fenoménu farmářských trhů se nyní přidaly i farmářské slavnosti. Na první dvě, které se uskutečnily v dubnu, přišlo celkem přes dvanáct tisíc lidí. Seriál akcí, které dospělým i dětem přibližují život na rodinných farmách, inicioval a zaštítil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Na slavnosti, které mají zvýšit zájem lidí o kvalitní domácí potraviny a podpořit české zemědělce, ministerstvo poskytlo tři miliony korun.

„Máme k dispozici stovky supermarketů plných potravin zahraničního původu, které k nám putují mnohdy přes půl světa. Přitom opravdu kvalitní, čerstvé a chutné výrobky nabízejí čeští farmáři. Nejen farmářské trhy, ale i slavnosti nyní ukazují, jak velký zájem mají lidé o původní domácí produkty,“ uvedl ministr Fuksa.

Farmářské slavnosti, které pořádá občanské sdružení Park Tři Věže a Asociace soukromého zemědělství ČR, jsou určené především rodinám s dětmi. Čeká je vždy poučný program a řada doprovodných akcí a zajímavostí spjatých s farmařením. „Například v Ratibořicích, kam přišlo zhruba 7500 lidí, měl obrovský úspěch koutek Ministerstva zemědělství, který byl součástí farmářské stezky. Děti například zábavnou formou poznávaly hospodářská zvířata, určovaly, od jakého zvířete pochází jaké potraviny, rozlišovaly podle zrn jednotlivé druhy obilovin a luštěnin nebo podle vůně bylinky,“ popisuje Helena Neumannová ze společnosti Park Tři Věže.

Ministr Fuksa farmářské slavnosti, stejně jako farmy s takzvaným prodejem ze dvora nebo farmářské trhy, plně podporuje. „To, co může drobným farmářům a pěstitelům pomoci, je vždy dobré podpořit. A jak je vidět, lidé si cesty k farmářům ve svém blízkém okolí nacházejí. Obliba slavností napovídá, že lidé se začínají odklánět od obřích anonymních zábavních a nákupních center a že děti kromě počítačových her chtějí vidět například i živou krávu. Svědčí to o tom, že činnosti spjaté s přírodou nás v dnešní přetechnizované době zajímají stále, možná čím dál víc,“ uvedl ministr Fuksa.

Nejpozději do konce května bude mít Ministerstvo zemědělství rovněž k dispozici schválený kodex prodejců na farmářských trzích. Jde o soubor pravidel, která vznikla zdola na základě dobrovolnosti a spolupráce i s organizátory trhů a prodejci. „Všichni se museli na pravidlech shodnout, aby vycházela z konkrétních zkušeností a reagovala na konkrétní požadavky a podmínky farmářských trhů,“ vysvětlil ministr Fuksa s tím, že samozřejmostí je zachování zdravotně nezávadného prodeje.

Kde se uskuteční další Farmářské slavnosti:

28. května – Brzina, okres Příbram
Vladimír Kuncl, rodinná farma zabývající se chovem skotu a výrobou mléka

18. června – Slavětín nad Metují, okres Náchod
Václav Dašek, rodinná farma zabývající se chovem koní a agroturistikou

17. září – Židovice, okres Louny
Ondřej Pospíšil, rodinná farma zabývající se chovem sportovních koní

8. října – Rančice, okres České Budějovice
Milan Šebelka, rodinná farma zabývající se chovem skotu Argus

12. listopadu – Praha
Národní zemědělské muzeum – Svatomartinské farmářské slavnosti za účasti ministra zemědělství ČR

Více na www.farmarskeslavnosti.cz

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Zařazeno v Aktuálně