KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sázavská městská knihovna je v novém

16/09/11

  Příjemné prostředí i bezbariérový přístup nabízí nové prostory městské knihovny v Sázavě, které se slavnostně otevřely ve čtvrtek 8. září. Knihovna našla zázemí v  kulturním domě. Vznikla v rámci projektu Setkání nad knihou v Sázavě, na který město dostalo dotaci 1,5 milionu korun ze Strategického plánu Leader. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly zhruba dvou milionů korun a […]

 
Příjemné prostředí i bezbariérový přístup nabízí nové prostory městské knihovny v Sázavě, které se slavnostně otevřely ve čtvrtek 8. září. Knihovna našla zázemí v  kulturním domě. Vznikla v rámci projektu Setkání nad knihou v Sázavě, na který město dostalo dotaci 1,5 milionu korun ze Strategického plánu Leader. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly zhruba dvou milionů korun a rozdíl financovalo město z vlastních zdrojů.
 
Otevření knihovny se uskutečnilo za velkého zájmu obyvatel. Přečíst ze svých knih jim přišli jejich „slavní“ spoluobčané – spisovatelé Pavel Kohout, Michal Viewegh a Leoš Šedo. Program zpestřilo také vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného, který kromě několika skladeb návštěvníkům prozradil i to, že do kraje kolem řeky Sázavy jezdí na chalupu. Povyprávěl také o svých vystoupeních s romskými kapelami i o tom, kdo mu ke koncertování půjčuje vzácné hudební nástroje.
 
Knihovna nabízí čtenářům kolem 22 000 svazků. Podle její vedoucí Libuše Brošové pro takové množství knih už v původních prostorech neměli dostatek místa. Bylo v nich už taky poměrně těsno, protože služeb knihovny využívá zhruba pětina z téměř 4 000 obyvatel města. „V nové knihovně přibyla navíc zákoutí na ‚povalování‘ a posezení s knihou. Určitě je to ku prospěchu, návštěvníci tady setrvají déle,“ řekla Libuše Brošová.
 
Knihovna nyní sídlí v 1. patře kulturního domu otevřeného v roce 1955. Starosta Petr Šibrava připomněl, že v prostorech, kam se přestěhovala, bylo původně loutkové divadlo, pak se v nich ale střídali nájemci, kteří tam provozovali mimo jiné restauraci. Kulturní dům teď podle něj opět slouží svému účelu. Kromě knihovny je v něm také fungující divadlo a kinosál.
 
Jaroslava Tůmová