KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dobrovolníci už se chystají na další úklid řeky Sázavy

19/03/12

  Sedmý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 13. do 15. dubna 2012. Dobrovolníci vyčistí hladinu a břehy jednoho z nejznámějších českých toků od Havlíčkova Brodu až po Pikovice. Patronát nad akcí opět převzala zpěvačka Aneta Langerová, která pomůže i se samotným úklidem.   Čištění řeky Sázavy se mohou zájemci zúčastnit osobně nebo poskytnutím […]

 
Sedmý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 13. do 15. dubna 2012. Dobrovolníci vyčistí hladinu a břehy jednoho z nejznámějších českých toků od Havlíčkova Brodu až po Pikovice. Patronát nad akcí opět převzala zpěvačka Aneta Langerová, která pomůže i se samotným úklidem.
 
Čištění řeky Sázavy se mohou zájemci zúčastnit osobně nebo poskytnutím materiálního či finančního daru. Stačí se do 10. dubna přihlásit na e-mail info@posazavi.com nebo na telefon 723 881 081. Podrobnosti o celé akci jsou na leader.posazavi.com v sekci Partnerské projekty.
 
Do projektu se od jeho začátků aktivně zapojuje i půjčovna lodí Bisport s.r.o. z Týnce nad Sázavou. „První rok jsem z toho měla velikou trému, ale teď už ne, protože vím, že je akce dobře připravena a všechno do sebe zapadá. Lidé se na čištění znovu hlásí, vracejí se. Obavy nemám ani z počasí. Na čištění Sázavy přijíždějí otrlí nadšenci, které jen tak něco neodradí,“ řekla Markéta Pazderová z Bisportu.
 
Projekt Čistá řeka Sázava se koná pod taktovkou tří organizátorů, napříč dvěma kraji. Úklid úseku ze Soutic do Pikovic, dlouhého více než 100 kilometrů, tradičně organizuje společnost Posázaví o.p.s. Úsek mezi Havlíčkovým Brodem a Chřenovicemi je v režii sdružení Sázava 21 a místní akční skupiny Královská stezka o.p.s. a úsek z Chřenovic do Soutic si vzala na starost místní akční skupina Lípa pro venkov.
 
„V pátek půjdeme uklízet s dětmi ze škol, v sobotu se do akce zapojí hasiči a rybáři a další dobrovolníci. Čistit budeme už asi počtvrté, spolupracujeme při tom se školami a mikroregiony. Dobrovolníkům poskytujeme rukavice, pytle na sběr odpadků a hygienické potřeby, jídlo pro ně zajišťují obce nebo mikroregiony. Zájemců máme dost, každý úsek vždycky uklízí kolem 20 lidí,“ uvedla Vanda Kubínová z místní akční skupiny Lípa pro venkov.
 
Poprvé se letos do čištění řeky Sázavy zapojí místní akční skupina Královská stezka, a to po boku občanského sdružení Sázava 21, které má s tímto úklidem už několikaletou zkušenost. Uklízet budou úsek z Havlíčkova Brodu do Chřenovic. „Zdá se nám to jako hezká dobrovolnická akce, kterou region potřebuje. Zájemců už máme hodně, dokonce se přihlásila i jedna firma, která nám nabídla 100 zaměstnanců,“ řekl manažer místní akční skupiny Královská stezka Gustav Charouzek.
 
V režii společnosti Posázaví o.p.s. dobrovolníci letos nově uklidí i část řeky mezi Souticemi a Střechovem, odsud pak budou pokračovat dál až k Pikovicím. Loni se mezi Střechovem a Pikovicemi sesbíralo 32,52 tuny odpadků. Včetně úseku z Havlíčkova Brodu do Soutic se pak na skládky odvezlo dohromady 38,57 tuny odpadu. Do akce se zapojilo přes 1500 dobrovolníků.
 
Jaroslava Tůmová
 
 
Kontakt pro další informace:
Jaroslava Tůmová,e-mail: tumova@posazavi.com, tel. 602 216 637
Bohuslava Zemanová, e-mail: zemanova@posazavi.com, tel. 723 881 081