KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Úspěšným hospodařením a efektivní správou volných financí narostly volné finanční prostředky Lesů ČR za 2 roky o 7,2 miliardy!

27/03/12

  Hradec Králové, 27. března 2012 – Objem volných finančních prostředků Lesů ČR jen za roky 2010 a 2011 narostl o 7,2 miliardy korun na současných 13 miliard. Tohoto výrazně nadstandardního navýšení se LČR  podařilo dosáhnout díky vynikajícím hospodářským výsledkům podniku v uplynulých dvou letech a díky efektivní správě volných finančních prostředků. V souvislosti s […]

 
Hradec Králové, 27. března 2012 – Objem volných finančních prostředků Lesů ČR jen za roky 2010 a 2011 narostl o 7,2 miliardy korun na současných 13 miliard. Tohoto výrazně nadstandardního navýšení se LČR  podařilo dosáhnout díky vynikajícím hospodářským výsledkům podniku v uplynulých dvou letech a díky efektivní správě volných finančních prostředků. V souvislosti s volnými financemi Lesů ČR se v médiích objevují nepravdivá tvrzení, neopodstatněné domněnky a různé dezinformace, které podnik bezdůvodně a účelově poškozují. Nepodložené pochybnosti o hospodaření s volnými financemi se vyskytují i v kontrolní zprávě NKÚ. Jakékoliv informace, zpochybňující nakládání s volnými finančními prostředky LČR, jsou nepravdivé a účelově zkreslované, a lze je snadno vyvrátit.
 
Nárůst volných financí za 2 roky:
6,7 miliardy z hlavní činnosti a 0,5 miliardy z výnosů finančního majetku
 
Historicky nejvyšší hospodářské výsledky Lesů ČR za poslední 2 roky umožnily navýšit volné finance o více než 6,7 miliardy. Efektivní správou finančního majetku za stejné období se částka navýšila o další půl miliardy korun. „Při správě volných financí postupujeme naprosto transparentně a s péčí řádného hospodáře – výnos půl miliardy hovoří jasně a nezpochybnitelně! Naší snahou je co nejefektivnější správa finančních prostředků s využíváním běžných nástrojů finančního trhu. Za mého působení v čele podniku se nám podařilo vytěžit pro podnik a tím pro stát maximum možného zhodnocení volných peněz,“ podotýká generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora.
 
Transparentní výběr správců portfolií, úložky s krátkou dobou splatnosti
 
Volné finanční prostředky podniku jsou uloženy na běžných finančních produktech u zavedených a transparentních finančních institucí v ČR. Podnik s nimi hospodaří zcela obvyklým a standardním způsobem, využívá klasické finanční instrumenty, například termínované vklady, směnky, dluhopisy, atd. Lesy ČR trvale sledují vývoj úrokových sazeb na depozitním trhu a průběžně hodnotí finanční instituce, aby byly pro podnik zajištěny co nejvýhodnější podmínky, nejvyšší zhodnocení a bezpečnost úložek. Při výběru peněžních ústavů Lesy ČR vždy vybírají tu nejvýhodnější. Lesy ČR pro zajištění disponibility volných peněz do státního rozpočtu využívají krátkodobé produkty s dobou trvání 3 ž 12 měsíců. K případnému poskytnutí je však nutná změna zákonů. „Aktuálně by mohlo být k dispozici cca 5,5 miliardy korun,“ uvádí Svatopluk Sýkora.
 
Desinformace v médiích

V souvislosti s volnými financemi Lesů ČR se v médiích objevují nepravdivá tvrzení, neopodstatněné domněnky a různé dezinformace, které podnik nepodloženě a účelově poškozují. Například nepravdivá informace, že Lesy ČR mají u společnosti Key Investments uloženo 6 miliard korun. „Tato informace je zcela nesmyslná – u této společnosti nemají Lesy ČR uloženou ani korunu,“ zdůrazňuje Svatopluk Sýkora. „Finance ve výši cca 80 milionů korun, které uvedená společnost v minulosti podniku spravovala, byly podniku vráceny v roce 2010 do poslední koruny včetně příslušných úroků. Poté byla spolupráce ukončena,“ uvádí na pravou míru generální ředitel Lesů ČR. „Navýšení finančního majetku LČR a jeho zhodnocení o částku 7,2 miliardy korun za pouhé 2 roky jasně dokládá, že podnik hospodaří s volnými finančními prostředky zodpovědně, dobře, úspěšně a efektivně, což se ne každému daří. K uváděným nepravdám o hospodaření LČR s volnými financemi nebo k pochybnostem při jejich správě lze jen uvést, že málokdo se může pochlubit takovým nárůstem a nadstandardním zhodnocením finančního majetku, jako Lesy ČR,“ uvádí Svatopluk Sýkora.
 
Lesy ČR informují podrobně o stavu finančního majetku dle peněžních ústavů na svých webových stránkách v sekci „Informace pro veřejnost“.
 
KONTAKT:
Zbyněk Boublík
Tiskový mluvčí Lesů ČR
Tel.: +420 724 813 301
E-mail: Boublik@lesycr.cz

Zařazeno v Aktuálně, Novinky a akce