KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Děti ze Základní a Mateřské školy Teplýšovice vyrobily model rozhledny Špulka

10/12/12

  Rozhledna Špulka, jejíž výstavbu na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku připravuje sdružení obcí CHOPOS, už je na světě. Alespoň v podobě prvního modelu, který vyrobily děti ze Základní a Mateřské školy Teplýšovice. Spolu s dárkovým šekem ve výši 5 000 korun ho ve čtvrtek v rámci vánočního jarmarku předaly místostarostovi obce Teplýšovice a manažeru mikroregionu CHOPOS Miroslavu […]

 
Rozhledna Špulka, jejíž výstavbu na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku připravuje sdružení obcí CHOPOS, už je na světě. Alespoň v podobě prvního modelu, který vyrobily děti ze Základní a Mateřské školy Teplýšovice. Spolu s dárkovým šekem ve výši 5 000 korun ho ve čtvrtek v rámci vánočního jarmarku předaly místostarostovi obce Teplýšovice a manažeru mikroregionu CHOPOS Miroslavu Kratochvílovi.
 
„Za touto hodnotou je velké úsilí dětí podílet se na regionálně výjimečném projektu. Peníze si vydělaly sběrem papíru a jablek. Čím mi však zcela vyrazily dech, byl model rozhledny, který s panem učitelem Janem Kadeřábkem vytvořily. Model Špulky děti sice darovaly obci Teplýšovice, oslovuje ale všechny obce sdružené v mikroregionu CHOPOS. Jde o první skutečný a velmi vydařený model budoucí rozhledny,“ uvedl Miroslav Kratochvíl. Chtěl by proto jménem obce Teplýšovice, svazku obcí CHOPOS, všech starostů, místostarostů, zastupitelů a občanů obcí sdružených ve zmíněném mikroregionu poděkovat dětem z teplýšovické školy i panu učiteli za velmi hodnotný příspěvek do společného projektu. „Svou pílí a umem děti pomáhají uskutečnit společný záměr. Model nám pomůže lépe oslovit širokou veřejnost, velmi přispěje k reálné představě o chystaném záměru, který by se měl stát v příštím roce skutečností,“ dodal. „Malou“ Špulku si podle něj obce od dětí jen vypůjčí. „Myslím, že by se měla nakonec vrátit tam, kde vznikla a obohatit interiér školy,“ řekl Miroslav Kratochvíl.
 
Vánoční jarmark organizovala teplýšovická škola už podruhé. Odpolední program zahájily děti z mateřské školy. Svým vystoupením zahřály u srdce každého. Přestože jim z kulichů a tlustých šál vyčuhovaly jen červené nosy a omrzlé pusinky, bylo co poslouchat. Paní učitelky si s dětmi připravily velmi pěkné básničky, jimiž odstartovaly nastávající adventní čas. Program tím ale zdaleka nekončil. Následovala hudební vystoupení dětí ze Základní umělecké školy v Benešově (odloučené pracoviště Teplýšovice). Mladí interpreti zahráli na různé hudební nástroje. Zazněly zde zobcové flétny, varhany, klavír a violoncella. Rozeznít nástroje dokázali malí hudebníci přesto, že měli zkřehlé prsty. Došlo i na vánoční pohádku, kterou si připravily děti ze základní školy. Ústředním motivem byly jesličky s Ježíškem, u kterých se sešla zvířátka. Pohádku vystřídalo mikulášské taneční vystoupení. Zlatým hřebem programu bylo rozsvícení vánočního stromu za zpěvu vánočních písní. Vše skončilo prodejním jarmarkem s výrobky dětí.
 
Miroslav Kratochvíl
 
Kontakt pro další informace:
Ing. Miroslav Kratochvíl, tel.: 777 193 556, e-mail: kratochvil@posazavi.com