KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Přestavba sázavské huti František v Centrum sklářského umění je v plném proudu

06/03/13

  Přestavba chátrající sklářské hutě František v Sázavě je v plném proudu. Bourací práce jsou skončeny a na staveniště nastoupili zedníci, tesaři a pokrývači. Hotovo by měli mít do konce srpna letošního roku. Pak areál převezmou výtvarníci a technologové, aby dokončili jeho přeměnu na unikátní Centrum sklářského umění. Provoz „Centra sklářského umění Huť František v Sázavě“ bude zahájen […]

 
Přestavba chátrající sklářské hutě František v Sázavě je v plném proudu. Bourací práce jsou skončeny a na staveniště nastoupili zedníci, tesaři a pokrývači. Hotovo by měli mít do konce srpna letošního roku. Pak areál převezmou výtvarníci a technologové, aby dokončili jeho přeměnu na unikátní Centrum sklářského umění. Provoz „Centra sklářského umění Huť František v Sázavě“ bude zahájen začátkem roku 2014.
 
„Přestavba probíhá pod přísným dohledem památkářů, což je přínosem“ říká Ivo Knížek, který je jedním ze tří odborníků zajišťujících stavební dozor akce. Zjistilo se podle něj například, že krov budovy je takzvaně „vyhřátý“, tedy že kvůli teplu z pece, která byla pod ním, se ze dřeva vypařila pryskyřice, dřevo zkřehlo a některé krokve praskly. Profesionální tesař pak musel posoudit, které části krovu pocházejícího z let 1943 a 1944 se můžou ponechat a které se musí vyměnit. „Pracujeme na památce, takže bylo třeba, aby dělníci byli skutečnými odborníky ve svém řemesle. Sešlo se tady obrovské spektrum kvalitních řemeslníků,“ pochvaloval si Ivo Knížek. V současné době na stavbě pracuje kolem 50 lidí, až se zlepší počasí, mělo by jich být až kolem stovky.
 
Stavební práce začaly loni v  září vyklizením objektu. Všechny věci, které v něm byly nalezeny, se vytřídily. Některé nalezené věci skončí v depozitáři, většina z nich ale bude vystavena v galerii, a to buď jako exponáty nebo jako trvalá součást stavby. Našly se například zbytky kolejové drážky, po které se vyvážel z huti odpad. Koleje se obnoví, a pokud to půjde, budou po nich jezdit vozíčky s mobilními sklářskými pecemi. „Ten barák má duši a k tomu tak i přistupujeme, protože mu nechceme ublížit. Chceme, aby na nás vzpomínal v dobrém,“ poznamenal Ivo Knížek.
 
Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal ale význam hutě František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Plánuje v ní otevřít Centrum sklářského umění, které nabídne sklářským výtvarníkům z České republiky prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl a poskytne jim také inspiraci a zdroj znalostí o sklářských technikách a postupech, včetně stálé expozice sbírky IGS. Bude nabízet rezidenční pobyty, semináře, vzdělávací akce, výstavy, soutěže. Náklady na vybudování centra jsou kolem 130 milionů korun a z většiny je pokryje dotace z Integrovaného operačního programu.
 
Jaroslava Tůmová,
MAS Posázaví