KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Projekt Řeky se mění

20/05/13

Projekt Řeky se mění chce podpořit aktivní vodáckou turistiku na Sázavě a Berounce   Zvýšit bezpečnost vodácké turistiky na řekách Sázava a Berounka a zpřístupnit ji široké veřejnosti je hlavním cílem projektu Řeky se mění. Společně ho realizují společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov o.s., Královská stezka o.p.s. a Rakovnicko o.p.s. Jejich snahou je podpořit […]

Projekt Řeky se mění chce podpořit aktivní vodáckou turistiku na Sázavě a Berounce
 
Zvýšit bezpečnost vodácké turistiky na řekách Sázava a Berounka a zpřístupnit ji široké veřejnosti je hlavním cílem projektu Řeky se mění. Společně ho realizují společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov o.s., Královská stezka o.p.s. a Rakovnicko o.p.s. Jejich snahou je podpořit šetrný turistický ruch, zlepšit infrastrukturu kolem řek, přispět k rozvoji aktivní turistiky i k výchově a vzdělávání návštěvníků regionu. Náklady na projekt jsou 3,8 milionu korun, z toho 3,4 milionu korun pokryje dotace z Programu rozvoje venkova.
 
„Projekt vychází z dlouholeté spolupráce všech zainteresovaných subjektů. Jeho vznik iniciovaly společnosti Povodí Vltavy, státní podnik a Bisport s.r.o. Už osm let podporují také tradiční jarní úklid řeky Sázavy, který organizujeme,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Součástí projektu bude mimo jiné zabezpečení jezu v Sázavě-Černých Budách, rozmístění informačních panelů podél řeky nebo vydání knihy Řeka Sázava v průběhu času.
 
Projekt našel podporu u zástupců obcí a měst ležících na březích Sázavy. „Řeka Sázava si naši pozornost zaslouží. Zaplaťpánbůh za každý projekt, který ji zlepší a zviditelní. Bude ale nutná taky osvěta, aby lidi, kteří sem přijíždějí, se k řece chovali líp,“ řekl Jan Herbst z Obecního úřadu Senohraby. Připomněl, že na pozemcích obce leží lokality Plovárna a Baštírna, které patří k nejkrásnějším koutům na řece Sázavě. O Plovárnu už dlouhou dobu pečuje občanské sdružení, které ji udržuje a zajišťuje také jeden z mála přívozů na Sázavě. Obec jeho činnost finančně podporuje. S pomocí jejích příspěvků a dotací se vybudovalo u řeky nové sociální zařízení a atrakce pro děti. Byly tu vyznačeny vycházkové trasy, které turisty zavedou třeba na hrad Zlenice přezdívaný Hláska. „Obec má zájem, aby se sem lidé rádi vraceli,“ dodal Jan Herbst.
 
Projektová manažerka společnosti Lípa pro venkov o.s. Vanda Kubínová očekává, že se díky projektu hlavně zlepší infrastruktura na řece Sázavě. „Chceme zrekonstruovat samoobslužný přívoz v obci Vlastějovice a opravit k němu přístupovou cestu. Budeme také zabezpečovat jezy v Budčicích, Březině a Horce II. Plánujeme opravit loděnici a přístup k řece v areálu TJ Jiskra Zruč a na třech místech vybudujeme odpočinková místa,“ popsala Vanda Kubínová.
 
Nové informativní cedule a rozcestníky se objeví kolem řeky i v úseku od Havlíčkova Brodu do Chřenovic. „Označíme také nebezpečné jezy a vytvoříme odpočinková místa s přístavními kolíky pro lodě,“ řekla Karolína Ortová ze společnosti Královská stezka o.p.s.
 
Společnost Rakovnicko o.p.s. vytvoří v rámci projektu soubor informačních zařízení a bezpečnostních prvků u jezu na Berounce v Roztokách, který je nesjízdný a životu nebezpečný. Nakoupí vodácké vybavení pro zajištění okamžité vodní záchrany na řece i vodácký výcvik, uspořádá vodácký kurz a vydá Vodáckého průvodce a publikaci Na staré řece.
 
Jaroslava Tůmová, MAS Posázaví