KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Lidé díky Farmářské slavnostem poznávají rodinné hospodaření a život na venkově

20/06/14

Ministr zemědělství Jurečka: 19.6.2014 Tisková zpráva – Podpořit české zemědělství, představit lidem jinou možnost nákupu čerstvých a kvalitních potravin a ukázat rodinám s dětmi, jak vypadá domácí hospodářství, mají Farmářské slavnosti. Ministerstvo zemědělství, které je pořádá ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství, dnes seznámilo s jejich čtvrtým ročníkem. Ten začne v sobotu 21. června na […]

Ministr zemědělství Jurečka:

19.6.2014

Tisková zpráva – Podpořit české zemědělství, představit lidem jinou možnost nákupu čerstvých a kvalitních potravin a ukázat rodinám s dětmi, jak vypadá domácí hospodářství, mají Farmářské slavnosti. Ministerstvo zemědělství, které je pořádá ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství, dnes seznámilo s jejich čtvrtým ročníkem. Ten začne v sobotu 21. června na Farmě Zdeňka v Hustopečích nad Bečvou.

„Chceme těmito akcemi přiblížit lidem rodinné hospodaření a život na venkově. Jsou to totiž právě farmářské rodiny, které v poslední době vytvářejí a výrazně zlepšují image českého venkova i českých potravin. A o tom, že jsme na dobré cestě, svědčí rostoucí zájem lidí o lokální a čerstvé produkty společně s rozvojem nových forem přímého prodeje, jako je prodej ze dvora, farmářské trhy, systém bedýnek nebo farmářských prodejen ve velkých městech,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Farmářské slavnosti zahrnují celodenní akce pro rodiny s dětmi na vybraných farmách v ČR, které zvítězily v soutěži Farma roku. Loňský ročník navštívilo přes 20 000 lidí. Letos se konají na pěti farmách v různých krajích. Návštěvníci na nich mohou poznat jinou formu nákupu čerstvých a kvalitních potravin, takzvaný prodej ze dvora, který je návratem k osvědčeným tradicím. Umožňuje totiž pohodlný nákup například čerstvé zeleniny, drůbeže, králičího masa, syrového mléka a živých ryb přímo u farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu.

Návštěvníci na slavnostech v informačním stánku obdrží kromě informací o potravinách také přehled a kontakty na farmáře s prodejem ze dvora i brožuru s informacemi o potravinách oceněných značkou Regionální potravina. Na webu slavností www.farmarskeslavnosti.cz je mapa, ve které mohou spotřebitelé najít farmáře ve svém okolí a nakupovat přímo u něj.

Pro rodiny s dětmi, které na slavnosti přijdou, jsou připraveny ochutnávky regionálních potravin, farmářský jarmark, zookoutek, kulinářská show. Nechybějí ani kvízy a interaktivní hry, jako je například simulátor dojení krávy, lukostřelba či vrh lasa na panáka.

Farmářské slavnosti v roce 2014

21. 6. Olomoucký kraj: Farma Zdeňka, Poruba 46, Hustopeče nad Bečvou

12. 7. Kraj Vysočina: Farma Svoboda a Appallosa Ranč Lažínky, Lažínky

16. 8. Ústecký kraj: Ekofarma Jezvé

23. 8. Středočeský kraj: Farma Poláček, Hole 11, Velké Přílepy

6. 9. Kraj Vysočina: Farma Němec, Netín 78, Radostín nad Oslavou

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Zařazeno v Aktuálně, Novinky