KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Jak se žije v CHKO Brdy?

04/10/16

  Z Programu 2016 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na Environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu získala obecně prospěšná společnost Křivoklátsko dotaci na projekt „Jak se žije v CHKO Brdy?“.   O.p.s. oslovila spolupracující školy s ekologickým zaměřením a to SzeŠ Rakovník a SLŠ a SOU Písky u Křivoklátu. Studenti po čtyřech skupinkách v celkovém počtu 65 […]

 

Z Programu 2016 pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje na Environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu získala obecně prospěšná společnost Křivoklátsko dotaci na projekt „Jak se žije v CHKO Brdy?“.

 

O.p.s. oslovila spolupracující školy s ekologickým zaměřením a to SzeŠ Rakovník a SLŠ a SOU Písky u Křivoklátu.

Studenti po čtyřech skupinkách v celkovém počtu 65 ve dnech 26. a 29.září 2016 odjížděli před 8.hodinou ranní od své školy Kohoutbusem do vísky Obecnice, kde na ně čekal zaměstnanec Správy CHKO Brdy pan Karel Urban. Na několika zastaveních seznámil studenty s historií bývalého vojenského újezdu Brdy, který vznikl již v roce 1926. Vysvětlil podmínky pro udržení fauny a flory. Nutností jsou ochranné manažmenty: cílené vypalování, vpouštění býložravců do krajiny, projíždění historických sdružení motocyklů nebo čtyřkolky, aby se dosáhlo rozježděných ploch.

V mísovitém údolí, v němž sbírá vodu Obecnický potok obdivovali vodní nádrž Octárnu, zásobující vodu příbramskou aglomeraci.

Studenti byli uneseni nádherou rozsáhlých vřesovišť s výhledem na Český kras i Křivoklátsko. Zakončením exkurze byl nejvyšší bod nejen Brd, ale také Středočeského kraje i celé České kotliny „Vysoký Tok“ 864,9m n.m.

 Dalším zastavením byl příbramský Dům NATURA Ekologického centra Orlov o.p.s., který zahájil svoji činnost 20.září 2016. Renomovaným průvodcem byl MVDr. Luboš Gardoň, který nás provedl expozicemi „CHKO Brdy“ a „Historie bývalého vojenského újezdu Brdy“. Třešničkou na dortu byla expozice plazů a obojživelníků ČR.

 Poslední částí projektu bude 22. října 2016 exkurze pro širokou veřejnost.

Sraz v IS CHKO v Křivoklátě v 8,00 hodin. Odjezd Kohoutobusem do Orlova, exkurze kolem Třemošné s návštěvou Domu Natura v Příbrami.

 Na tuto exkurzi je nutné se přihlásit na tel.čísle 313 558 123 nebo na elektronické adrese : proskova16@seznam.cz.

 

Těším se na viděnou

Jiřina Prošková, ředitelka o.p.s. Křivoklátsko
 

Zařazeno v Aktuálně