KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

České předsednictví v Radě EU uspořádá konferenci o kvalitě potravin

24/06/08
MZe ČR

Tisková zprávaLucemburk, 23. června 2008

O možném tématu odborné konference na vysoké úrovni v rámci našeho předsednictví jednal dnes v Lucemburku ministr zemědělství Petr Gandalovič s komisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boel. Volba padla na politiku kvality zemědělských výrobků a potravin.
 
Politika kvality zemědělských výrobků a potravin by se měla stát tématem odborné konference, kterou plánuje ministerstvo zemědělství uspořádat v rámci předsednictví ČR v Radě Evropské unie podle předpokladů v květnu 2009. Specifickou oblastí politiky kvality jsou chráněná zeměpisná označení, chráněná označení původu a zaručené tradiční speciality. V současné době probíhá v EU přehodnocování systému ochrany těchto označení, který bude součástí připravované tzv. Zelené knihy (Green Paper). Dalšími tématy, kterými se bude tento odborný diskusní materiál zabývat, jsou např. certifikace kvality potravin, značení země původu, požadavky na kvalitu potravin atd. Problematika kvality potravin také patří mezi sektorové priority českého předsednictví.
 
„Zveřejnění Zelené knihy se předpokládá v říjnu 2008 během francouzského předsednictví. Následovat bude diskuze členských států i nevládního sektoru. Výsledkem těchto diskuzí bude Sdělení Evropské komise k politice kvality, které bude předloženo právě za českého předsednictví,“ vysvětluje ministr Gandalovič.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe