KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Inspekce zveřejní žebříček řetězců 

10/12/08

Zdroj: Agroweb, Přibík Oldřich (9.12.2008)

Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude pravidelně zveřejňovat žebříček obchodních řetězců, který sestaví podle výsledků kontrol. První pořadí nejlepších a nejhorších obchodníků SZPI plánuje oznámit příští rok touto dobou. Novinářům to řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta.

"Jsou řetězce jako například Makro, Globus nebo Ahold, které se takového hodnocení alespoň podle současných výsledků nemusejí obávat. Pro ostatní řetězce může náš žebříček sloužit také jako motivační prvek," uvedl Šebesta, podle kterého si tak spotřebitelé budou moci udělat obrázek o kvalitě jednotlivých obchodních řetězců. SZPI chce v budoucnu takto hodnotit všechny obchody, které kontroluje. "Podobné snahy se již objevují v několika zemích Evropy," podotkl Šebesta.
Inspekce již podle Šebesty dokončila metodiku hodnocení a zahájila sběr dat pro sestavení prvního žebříčku, který zveřejní za zhruba rok. "Pro tento rok budeme rádi, když zvládneme 12 až 13 rozhodujících řetězců, které působí na našem trhu," řekl Šebesta. SZPI se chce se zástupci obchodních řetězců ještě sejít u kulatého stolu a diskutovat o kritériích, podle kterých budou obchodníci hodnoceni. O způsobu zveřejnění žebříčku SZPI ještě nerozhodla.
Obchodníci nejnovější záměr SZPI přivítali. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a šéfa Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeňka Juračky bude jen dobře, když se zákazníci dozvědí, kteří obchodníci při kontrolách SZPI obstáli a kteří měli naopak problémy. Podobně se vyjádřil i viceprezident SOCR a jednatel sítě hypermarketů Globus Petr Vyhnálek, podle kterého je pojmenování konkrétních hříšníků lepší, než když jsou obchodníci očerňováni jako celek

Zařazeno v Bezpečnost potravin