KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

POZOR NA FALEŠNÉ AUDITORY

20/09/10

Pozor na falešné auditory Článek : 104406 ; Vydáno : 17.9. 2010 ; Autor : Eva Lemonová Státní veterinární správa ČR upozorňuje prostřednictvím krajských správ podnikatele na takové „dobráky“, kteří jim nabízejí pomoc před auditem kontrolního systému. S problémy s falešnými inspektory se setkaly již také jiné státní dozorové orgány, nyní má obdobnou zkušenost i Státní veterinární správa. O […]

Pozor na falešné auditory

Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 104406 ; Vydáno : 17.9. 2010 ; Autor : Eva Lemonová

Státní veterinární správa ČR upozorňuje prostřednictvím krajských správ podnikatele na takové „dobráky“, kteří jim nabízejí pomoc před auditem kontrolního systému.

S problémy s falešnými inspektory se setkaly již také jiné státní dozorové orgány, nyní má obdobnou zkušenost i Státní veterinární správa. O co přesně jde? Setkali jsme se totiž s nabídkou provést zpracovatelskému podniku předaudit před auditem, který plánovala krajská veterinární správa. Audity kraje uskutečňují na jatkách a ve zpracovatelských podnicích a jde o audit systému, který podnik zavedl k tomu, aby jím vyráběné potraviny byly zdravotně nezávadné.

 

Takovéto povedené firmy si, samozřejmě za patřičnou úplatu, „půjčují“ dokumentaci ke kontrole a případnému „předělání“, aby podnik posléze „vyhověl“. Pak kromě jiných rizik hrozí, že v době skutečného auditu prováděného krajskou veterinární správou tyto dokumenty nebudou k dispozici.

 

Pozor tedy na kohokoli, kdo se zaštiťuje autoritou SVS ČR či KVS. Lze potvrdit, že SVS ČR nemá žádnou dohodu či smlouvu s žádným subjektem k provádění tzv. předauditů.

 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR, 16.9.2010

Zařazeno v Bezpečnost potravin