KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vepřové maso je u nás v pořádku

23/01/12

13.01.2012 To, že ve vzorcích moče u sportovců na olympijských hrách v Číně byla zjištěna zakázaná látka clenbuterol, již bylo medializováno dříve. Nicméně na tuto problematiku loni v září na jednání Evropské komise upozornilo Německo – že se ve vepřovém mase v Číně častější zjišťují rezidua clenbuterolu (beta-blokátor). Případy se týkaly zjištění clenbuterolu u sportovců a turistů po […]

13.01.2012

To, že ve vzorcích moče u sportovců na olympijských hrách v Číně byla zjištěna zakázaná látka clenbuterol, již bylo medializováno dříve. Nicméně na tuto problematiku loni v září na jednání Evropské komise upozornilo Německo – že se ve vepřovém mase v Číně častější zjišťují rezidua clenbuterolu (beta-blokátor). Případy se týkaly zjištění clenbuterolu u sportovců a turistů po konzumaci vepřového masa v Číně.
Je třeba poznamenat, že podle rozhodnutí Komise 2004/432/EC není do EU dovoz vepřového z Číny povolen. I když v Číně platí stejně jako v EU zákaz použití beta-blokátorů, nicméně ilegálně se zřejmě při výkrmu používá.
V ČR by, ani v jiných členských státech problém pro sportovce s clenbuterolem, pokud jde o pojídání vepřového masa, neměl hrozit. Státní veterinární správa testuje obsah clenbuterolu na základě monitoringu u všech potravinových zvířat živých i poražených i v jejich produktech a přítomnost této látky jsme neprokázali. Obdobný systém sledování existuje i v ostatních členských státech.
A pokud jde o vepřové maso z nečlenských zemí, tak pro dovozy platí stejné podmínky a parametry jako pro evropskou produkci. Takové závody musejí splnit podmínky jako v EU, mezi ně patří i zákaz používání nepovolených látek, a takové závody musejí mít schválení pro export do EU. Na našem trhu je možné se setkat jen s evropským vepřovým masem. Z tohoto pohledu je možná kuriózní, že pro export do ČR je schváleno několik závodů z Chile (jinak z Jižní Ameriky nic). Avšak ze systému TRACES, který monitoruje zásilky do ČR, lze vyčíst, že za poslední měsíce do ČR žádná zásilka vepřového z Jižní Ameriky nepřišla.
Takže, clenbuterol se používá v léčivech pro lidi, kteří trpí astmatem, pro potravinová zvířata se nepoužívá, a my se přesvědčujeme o tom, že tomu tak doopravdy je.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS