KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Balení sýry s přelepenými daty použitelnosti

14/02/12

13. 02. 2012   Při kontrole v prodejně společnosti AHOLD Czech Republic, a.s. na ulici Tuklatské v Praze 10 našli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) balené sýry s opakovaně přelepenými daty použitelnosti. Šlo tedy o způsob prodeje potravin, který uváděl spotřebitele v omyl. Zjištění se týkalo dvou výrobků s názvem „Eidam salám uz. 40 %“, na nichž navíc […]

13. 02. 2012

 
Při kontrole v prodejně společnosti AHOLD Czech Republic, a.s. na ulici Tuklatské v Praze 10 našli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) balené sýry s opakovaně přelepenými daty použitelnosti. Šlo tedy o způsob prodeje potravin, který uváděl spotřebitele v omyl.
Zjištění se týkalo dvou výrobků s názvem „Eidam salám uz. 40 %“, na nichž navíc byla i viditelná plíseň. SZPI okamžitě zakázala jejich další uvádění do oběhu.
„I když se zde jednalo pouze o dva kusy závadných potravin, SZPI bere takové případy velmi vážně. Klamání spotřebitelů tímto způsobem je nejen zásadním porušením platných právních předpisů, ale může i snížit důvěru v podnikatelskou etiku v potravinářství mezi zákazníky,“ řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta.
Oba sýry byly umístěny v samoobslužném chladicím pultu v úseku lahůdek.  Na etiketách nalepených na obalu byla uvedena tato data: baleno: 03.02.2012 a spotřebujte do: 09.02.2012. Při kontrole se však ukázalo, že pod etiketami byly další etikety s jinými daty výroby a použitelnosti, na jednom ze sýrů došlo k přelepení dokonce dvakrát. První ze vzorků tak byl postupně označen datem použitelnosti do 21.01.2012, 29.01.2012 a nakonec do 9.02.2012, druhý z nich měl být podle původního označení spotřebován do 3.02.2012.
Výraz „Spotřebujte do“ uvádí datum použitelnosti (DP) potravin. Po tomto datu není povoleno uvádět takto označené zboží do oběhu a tedy ani prodávat spotřebitelům.
S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o udělení pokuty.
Zpracoval: Mgr. Michal Spáčil – tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tel.: +420 542 426 633  

Fotografie k článku