KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Farmářské slavnosti podporují spolu s Ministerstvem kvalitní české potraviny a jejich cestu k zákazníkům

30/04/12

23.4.2012 Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství i letos podpořilo seriál Farmářských slavností, jejichž hlavním cílem je prezentace prodeje ze dvora. V plánu je celkem 6 akcí na farmách, které vybrala Asociace soukromého zemědělství ČR. „Lidé často nevědí, že v jejich nedalekém okolí působí zemědělec, u nějž si přímo na statku nebo farmě – tedy ve dvoře […]

23.4.2012

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství i letos podpořilo seriál Farmářských slavností, jejichž hlavním cílem je prezentace prodeje ze dvora. V plánu je celkem 6 akcí na farmách, které vybrala Asociace soukromého zemědělství ČR.

Ministr zemědělství Petr Bendl s předsedou ASZ Josefem Stehlíkem.„Lidé často nevědí, že v jejich nedalekém okolí působí zemědělec, u nějž si přímo na statku nebo farmě – tedy ve dvoře – mohou koupit kvalitní a čerstvé zemědělské produkty. Ministerstvo zemědělství se dlouhodobě věnuje podpoře kvalitních českých potravin a způsobům, jak je dostat k zákazníkům. Farmářské slavnosti do takových snah plně zapadají,“ říká k projektu ministr zemědělství Petr Bendl.

Takzvaně „ze dvora“ můžou sedláci prodávat malé množství živočišných i rostlinných produktů například čerstvé králičí maso, syrové mléko, včelí produkty, čerstvá vejce, zvěřina a čerstvé drůbeží maso, ovoce a zelenina. „Prodej ze dvora umožňuje veterinární zákon. Producent však musí zaručit, že nebude ohrožena bezpečnost finálního produktu a výroba proběhne v podmínkách, které zaručují zdravotní nezávadnost potravin. Ty pak samozřejmě kontrolují naše dozorové orgány, Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce,“ dodává ministr Bendl.

„Kromě podpory prodeje si od Farmářských slavností slibujeme, že přivedou lidi z měst – a dnes už bohužel i mnohé z venkova – na statek, který není jenom kulisou, ale je autentickým fungujícím hospodářstvím. V žádném z vybraných míst nejde o nefunkční skanzeny, ale o prosperující moderní podniky. Chceme návštěvníkům ukázat, jak a v jakých podmínkách vznikají zemědělské produkty, jak žije a podniká farmářská, selská rodina. Z loňských slavností víme, že pro návštěvníky, a to nejen pro děti, ale také pro mnoho dospělých, je to první zkušenost tohoto druhu,“ říká předseda ASZ Josef Stehlík.

Farmářská slavnost je proto celodenní rodinnou akcí, jejíž doprovodný program se výrazně zaměřuje na děti a usiluje o obnovení vztahu české veřejnosti k venkovu, krajině a půdě. Letos se jich uskuteční celkem šest:

  • 28. 4.   Stanislav Bůžek, Chlumeček u Křemže, okres České Budějovice
  • 19. 5.   Stanislav Němec, Radonice, okres Praha-východ
  • 16. 6.   Svaz chovatelů ovcí a koz ČR, přírodní areál Zlobice u Lipůvky, okres Brno
  • 1. 9.     Jan Sochor, Dolany u Opatovic nad Labem, okres Pardubice
  • 15. 9.   Cyril Kosík, Tvrdonice, okres Břeclav
  • 6. 10.   Vladimír Pešta, Bor u Sedlčan, okres Příbram

V Programu rozvoje venkova, což je dotační program z evropských zdrojů, je jedno z opatření (I.1.3 Přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským) zaměřeno na podporu výroby potravin a krmiv za účelem zlepšení konkurenceschopnosti zemědělsko-potravinářského odvětví. Podporu lze poskytnout zejména na technologické investice vedoucí ke zlepšení zpracování produktů a jejich skladování, na nákup zařízení přímo souvisejících s finální úpravou, balením a značením výrobků a s monitorováním jejich kvality. Informace k těmto formám podpory poskytujea žádosti administruje Státní zemědělský intervenční fond (www.szif.cz).

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zařazeno v Akce a semináře