KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Veterináři zkontrolovali sardinky

23/04/12

Hra na bezhlavou rybku 23.04.2012 Přestože na „Baltických sardinkách v tomatové omáčce“ z Estonska bylo uvedeno – sardinky celé bez hlav a ocasů (Sprattus sprattus) – po otevření labužník zjistil, že na něj rybky „kulí oči“. Inspektoři Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj na základě podnětu zákazníka odebrali vzorky „Baltických sardinek v tomatové omáčce“ z Estonska s dobou minimální trvanlivosti […]

Hra na bezhlavou rybku

23.04.2012

Přestože na „Baltických sardinkách v tomatové omáčce“ z Estonska bylo uvedeno – sardinky celé bez hlav a ocasů (Sprattus sprattus) – po otevření labužník zjistil, že na něj rybky „kulí oči“.

Inspektoři Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj na základě podnětu zákazníka odebrali vzorky „Baltických sardinek v tomatové omáčce“ z Estonska s dobou minimální trvanlivosti do 19. 7. 2013. Zjistili, že obchodní úprava konzervovaného výrobku typu sardinek neodpovídá ustanovení čl. 3 Nařízení č. 2136/89, který stanoví, že za účelem vhodné obchodní úpravy produktů musejí být sardinky řádně zbaveny hlavy, žáber, ocasní ploutve a vnitřností, kromě jiker, mlíčí a ledvin, jakož i, podle dotčené obchodní úpravy, páteře a kůže a taktéž neodpovídá § 10 zákona o potravinách. Vyšetření provedli ve Státním veterinárním ústavu Olomouc.

Firmě ve Zlínském kraji bylo dodáno celkem 2 352 konzerv, (balení po 240 g). Nařízeno pozastavit a stáhnout z tržní sítě. Nejde sice o zdravotní ohrožení, ale o neodpovídající značení a úpravu, která neodpovídá deklaraci.

Vyvolí-li si zákazník rybku bez hlavy, má na to právo ji v konzervě nalézt!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS