KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory MZe ČR

Hurá na exkurzi! SOŠ a VOŠ Březnice

19/05/21

Minulý týden vyrazila naše třída na exkurzi do AGP Beroun na farmu Housina u Neumětel, která se zabývá chovem prasat. Konečně jsme se po dlouhé době někam podívali a neseděli jenom doma u počítače. Na exkurzi jsme jeli už s nějakými vědomosti, které jsme získali v chovu zvířat v průběhu distanční výuky. Praxe v Neumětelích byla velmi […]

Minulý týden vyrazila naše třída na exkurzi do AGP Beroun na farmu Housina u Neumětel, která se zabývá chovem prasat. Konečně jsme se po dlouhé době někam podívali a neseděli jenom doma u počítače. Na exkurzi jsme jeli už s nějakými vědomosti, které jsme získali v chovu zvířat v průběhu distanční výuky.
Praxe v Neumětelích byla velmi zajímavá. Prošli jsme si zde téměř všechny haly, ve kterých mají svoje vlastní chovy prasat, od malých narozených selátek až po jedince připravené na výkrm a prodej. Viděli jsme toho spousty a vyslechli jsme si řadu zajímavých informací jak o vnitřním fungování provozu, tak i samotné péči o prasata. Pro mě osobně bylo největším zážitkem to, když jsem byl u porodu a mohl jsem si zkusit malé čerstvě narozené sele očistit, aby se mohlo nadechnout a začít život. To bylo sice upřímně kapku zvláštní, ale přišlo mi to roztomilé. Zajímavý byl rovněž průběh inseminace, kterou jsme si mohli sami vyzkoušet. Taky mě docela překvapilo, že se prasatům dává nejen rybí, ale také lososový tuk.Celkově se mi exkurze moc líbila. Navíc bylo fajn, že jsme měli po dlouhé době možnost se někam podívat. Myslím, že tahle návštěva byla užitečná. Připomněli jsme si spoustu věcí, které jsme během uplynulých měsíců třeba zapomněli. A také bylo vidět, že lidé, kteří tam pracují, vědí, co dělají, a mají o všem přehled. Obzvlášť pan vedoucí, ten tím opravdu žil a věděl naprosto o všem. Takže ještě jednou velké poděkování Petru Bláhovcovi a Monice Bláhovcové, kteří nám exkurzi umožnili a věnovali nám svůj čas.

Jirka Šach, 3. AS obor agropodnikání, VOŠ a SOŠ Březnice